bezpieczeństwo w podróży

Bezpieczeństwo w podróży

Aby poradzić sobie z niepokojem odczuwanym przed podróżą lotniczą bardzo ważne jest posiadanie informacji na temat samego latania.

Należy pamiętać, że samolot to według obecnych statystyk najbezpieczniejszy środek transportu. Codziennie na lot decyduje się około 3 milionów ludzi. Podaje się, że szanse na śmierć w katastrofie samolotu to 1 osoba na 5 milionów przypadków. Te same obliczenia w odniesieniu do wypadków samochodowych wynoszą 1 na 100. Branża lotnicza jest obecnie najlepiej kontrolowaną gałęzią transportu. Zanim samolot zostanie dopuszczony do użytku musi przejść szereg testów, w tym loty na jednym silniku. Każda część i podzespół jest konstruowana z największą dbałością o szczegóły i zasady bezpieczeństwa. Maszyny są poddawane regularnym kontrolom technicznym. Piloci to osoby bardzo doświadczone. Zanim zasiądą za sterami samolotu pasażerskiego muszą przejść szereg szkoleń i przelatać tysiące kilometrów.

Według Międzynarodowej Organizacji Transportu Lotniczego (IATA) rok 2009 był drugim najbezpieczniejszym rokiem w historii lotnictwa. Pierwszy z nich to rok 2006. IATA prowadzi tego typu statystyki od 1964 roku.